Wyprawa na zieloną planetę.

13 Kwiecień

Cele :

− rozwijanie aktywności twórczej,

− rozwijanie sprawności manualnej. 

1. Zabawa Ja – ufoludek.

- Zabawę rozpoczyna R. – wchodzi do środka, przedstawia się, np.: Usyn, i wykonuje jakiś gest (np. podnosi ręce i je opuszcza).

-Dziecko powtarza jego imię i wykonuje taki sam gest. Potem kolejno dziecko przedstawai się, wykonuje jakiś gest. 

 2.Ćwiczenia wizualizacyjne.

-Wyprawa na Zieloną Planetę.

 Witajcie na pokładzie statku kosmicznego! Zabiorę was w niezwykłą podróż – na Zieloną Planetę. Zapnijcie pasy. Ruszamy. Statek wznosi się coraz wyżej i wyżej. Ziemia robi się coraz mniejsza… Jaka ona błękitna! Ale, ale, czujecie? Stajecie się coraz lżejsi. To dziwne uczucie to stan nieważkości – unosicie się w powietrzu, jakbyście w nim płynęli. Widzicie na zewnątrz ciemność kosmosu, którą rozświetlają migoczące gwiazdy. Zapadacie w sen, który będzie trwał kilka lat, ale dla was to tylko chwila. Budzicie się. Statek kosmiczny zbliża się do Zielonej Planety. Patrzycie z zachwytem na zbliżającą się planetę. Serca biją wam mocno. Oto cel naszej wyprawy. Na planecie jest życie. Lądujecie. Otacza was tłum uśmiechniętych mieszkańców planety. Czy przyjmą was życzliwie? Jak wyglądają mieszkańcy Zielonej Planety? Czy są podobni do was? Jak wygląda życie na tej planecie? N. przerywa opowieść i pyta: − Jak się nazywa ta planeta? − Jak mogli wyglądać mieszkańcy zielonej planety? Wychodzicie ze statku. Wita was tłum postaci o uśmiechniętych twarzach, ludzkich twarzach, tylko… zielonych. Co za ulga! Zwiedzacie planetę. Jest taka podobna do Ziemi, tylko wszystko jest zielone! Wracacie na Ziemię, szczęśliwi, że gdzieś jest życie podobne do naszego.

3. Zabawa ruchowo-naśladowcza Rakieta. Dziecko siada  na piętach, dłonie trzyma na udach. Na słowa .: Uruchamiamy rakietę zaczyna uderzać rytmicznie w uda: najpierw powoli, potem coraz prędzej. Następnie kręci rękami młynek – najpierw powoli, potem coraz prędzej. Na słowo: Start wyciąga ręcę do góry i głośno krzyczy: Uuuuu! (rakieta odleciała). Zabawę powtarzamy 3–4 razy.

4. Karta pracy, cz. 2, nr 26 dla 4-latków.

    Karta procy strona nr 16 dla 3-latków. 

 

   

5. Rysowanie ufoludka według tekstu rymowanki.

6. Słuchanie rymowanki.

-Jestem sobie ufoludek cały zieleniutki.

- Mam trzy ręce, cztery nogi i nos okrąglutki.

-Oczy czarne tak jak węgiel, kreskę zamiast warg, brzuch jak balon i sprężynki trzy na głowie mam

7. Omawianie wyglądu ufoludka z rymowanki.

− W jakim kolorze jest ufoludek?

− Ile ma rąk i ile nóg? − Jaki ma nos?

− W jakim kolorze ma oczy?

− Co ma zamiast warg?

− Jak wygląda jego brzuch?

− Co ma na głowie?