Niby tacy sami, ale inni

4 Czerwiec

Cele:

- rozwijanie percepcji słuchowej,

- zapoznanie z figurami geometrycznymi

1. Ćwiczenia słowne

Ma zmarznięty z zimna nosek

ten malutki... (Eskimosek)

Nie jadł śliwek ni malinek

ten mały, czarny... (Murzynek)

Czy widzicie tego skośnookiego chłopczyka?

Ma żółtą cerę. To syn pana... (Chińczyka)

Ta dziewczynka to Olka,

ona tak jak i wy – ... (Polka)

2. Zabawa „ Spacer w wyobraźni”

Rodzic prosi dziecko, aby wyobraziło sobie, że otrzymało od czarodzieja siedmiomilowe buty, dzięki którym może bardzo szybko poruszać się i zwiedzać cały świat.

• Dziecko zamyka oczy i próbuje wyobrazić sobie, w jakim miejscu się znalazło, co tam zoba­czyło, kogo spotkało.

Opowiada o swojej wędrówce w wyobraźni.

3. Określanie różnic między kołem a kulą

Rodzic daje dziecku kartonowe koło i piłeczkę. Dziecko bierze między dłonie kartonowe koło. Powinno dojść do wniosku, że koło jest płaskie, prawie go nie czują między dłońmi. Potem bierze piłeczkę. Tu odczucia są inne: piłeczka zajmuje już trochę miejsca (prze­strzeni), nie jest płaska jak koło.

Potem dziecko rzuca kartonowe koło na podłogę. Ono upada i leży. Potem rzuca piłkę w kształcie kuli. Ona jak większość kul odbija się i turla.

Następnie rodzic rozcina koło. Ma dwie płaskie połówki koła. Kroi pomarańczę lub jabłko na pla­sterki, otrzymuje kawałki w kształcie koła. (Rodzic wyjaśnia, że środek każdej kuli ma kształt koła).

 

Dla chętnych

„Mój portret” Dziecko rysuje na kartce swój portret ( głowa i ramiona). Wypełnia kontury ( kredkami, farbami lub plasteliną ) z porwanych kawałków kolorowego papieru ozdabia ramkę  portretu. Zdjęcie pracy proszę przesłać na e- mail. Zał. 1

Plik: