Podsumowanie pracy dydaktyczno - wychowawczej
Praca wychowawcza – dydaktyczno w I półroczu we wszystkich grupach obejmowała realizację treści zawartych w „Podstawie programowej wychowania przedszkolnego” z uwzględnieniem zadań z Koncepcji pracy tj.
1. Przedszkolak badaczem i odkrywcą.
2. Jak uspołecznić dzieci przedszkolne ?
oraz treści zawartych w Programie wychowania przedszkolnego „Wokół przedszkola” Mac Edukacja.
Głównym celem pracy wychowawczo-dydaktycznej było wspomaganie, ukierunkowywanie rozwoju dziecka zgodnie z jego wrodzonym potencjałem i możliwościami oraz wspomaganie rozwoju i edukacji dzieci, zmierzające do osiągnięcia stanu gotowości do podjęcia nauki w szkole.
Działania edukacyjne obejmowały wszystkie obszary tj. obszar fizyczny, emocjonalny, poznawczy, społeczny, a realizacja treści z powyższych obszarów realizowana była systematycznie w grupach, uwzględniając różne formy pracy z dziećmi tj. zajęcia edukacyjne (edukacja językowa, społeczna, matematyczna, przyrodnicza), zabawy i ćwiczenia ruchowe, działalność plastyczna, gry i zabawy dydaktyczne itp.
W związku z powyższym zadaniem tj. Przedszkolak badaczem i odkrywcą dzieci chętnie uczestniczyły w zabawach rozwijających aktywność badawczą, umiejętność rozwiązywania problemów, myślenia analitycznego, umiejętność klasyfikowania, uogólniania, rozumowania przyczynowo-skutkowego, wyciągania wniosków itp. Realizacja projektów badawczych odbywała się podczas eksperymentów, zabaw badawczych, obserwacji przyrodniczych, filmów, literaturę itp. Dzieci obserwowały środowisko przyrodnicze, poznały zjawiska atmosferyczne, a starsze dzieci niektóre zjawiska fizyczne i chemiczne, a także nauczyły się poszukiwać ciekawostek z różnych dziedzin, wyzwalając w sobie aktywność twórczą.
Drugie zadania dotyczące sfery społecznej tj. Jak uspołecznić dzieci przedszkolne ? miało na celu uczenie dzieci panowania nad własnymi emocjami, nabywanie określonych umiejętności społecznych; współżycia w grupie, przestrzegania norm współżycia, przewidywania skutków swojego postępowania, współpracy w grupie, szanowanie innych itp.
Realizując to zadanie w I półroczu można zauważyć efekty pracy w tym zakresie; dzieci nabyły pozytywne zachowania społeczne, mają bardzo dobre relacje z rówieśnikami, radzą sobie z emocjami i niepowodzeniami, stały się bardziej odporne.
Do listopada 2020 r została przeprowadzona wstępna obserwacja w każdej grupie wiekowej oraz diagnoza gotowości szkolnej w grupie 6-latków w oparciu o arkusz obserwacji do badania dojrzałości szkolnej wydawnictwa Mac Edukacja
W każdej grupie wiekowej dzieci pracowały na kartach pracy zgodnie z podstawą programową – Karty Pracy z wyd. Mac Edukacja
W dalszym ciągu realizowana jest Innowacja matematyczna „Matematyka na miarę”, której celem jest nie tylko zapoznanie się z pojęciami matematycznymi i posługiwanie się nimi, ale głównie rozwijanie inteligencji operacyjnej, kształtowanie intuicji matematycznej itp. Dzieci uczestnicząc w tej innowacji zdobywały kolejne doświadczenia, uczyły się zrozumieć trudne „działania” matematyczne a także stawiały pierwsze kroki w programowaniu. W grupach odbywały się także zajęcia z kodowania Code Week.
W I półroczu odbyły się następujące uroczystości w grupach:
Dzień Nauczyciela, Święto Niepodległości, Andrzejki, Spotkanie z Mikołajem, Pasowanie na Przedszkolaka, Spotkania przy choince – kolędowanie lub Wigilia w grupach, Życzenia dla Babci i Dziadka, Bal karnawałowy.
Dzieci uczestniczyły także w różnych konkursach i projektach np. Cykl – „Projekty badawcze”, „Zdrowo jem więcej wiem”, „Kreatywny przedszkolak, kreatywne dziecko”, „Piękna nasza Polska cała”.
Wnioskiem do dalszej pracy jest kontynuowanie powyższych czynności w II półroczu.